پنج شنبه ، 4 اردیبهشت 1393
eco.sbu.ac.ir
 
 
 
 
 
 
 
سایت دانشگاه
 
سايت پژوهشکده
 
موجبر های پلیمری    

مواد الکترواپتیکی پلیمری در سالهای اخیر مورد توجه زیادی قرار گرفته اند. این مواد قابلیت بالقوه دستیابی به قطعات الکترواپتیکی با سرعت بالا را دارند. پایین بودن ضریب دی الکتریک در این مواد می تواند برای جفت شدن میدانهای اپتیکی و RF کمک بوده و پهنای باند بیشتری نسبت به مواد الکترواپتیکی غیر آلی ایجاد کند. مدولاتورهای الکترواپتیکی پلیمری با پهنای باند بین 100-360 گیگا هرتز و مدولاسیون تا ترا هرتز گزارش شده است. یکی از زمینه هایی که می تواند بخوبی از این ویژگی استفاده کند ساخت نسل جدید پردازشگرهای کامپیوتری با سرعت بالا  است که از آرایه های زیاد مدولاتور که در کنار هم قرار گرفته اند تشکیل شده است. چون کاهش اندازه ترانزیستورها به حد فیزیکی خود رسیده است، مواد الکترواپتیکی پلیمری فرصتی تازه برای ساخت اتصالات اپتیکی برای نسل جدید پردازشگرهای کامپیوتری با سرعت بالا است. مواد الکترواپتیکی پلیمری برتریهای بسیاری نسبت به نمونه مشابه غیر آلی خود در کاربردهای مختلف بدلیل پهنای باند بیشتر، ولتاژ راه اندازی کمتر، ضرایب الکتراپتیک بالا، پاسخ سریعتر، ضریب دی الکتریک پایینتر، پراکندگی کمتر در ناحیه ماکروویو تا موج نوری و قیمت دارند. مدولاتورهای الکترواپتیکی کاربردهای وسیعی در زمینه های مختلف از جمله ارتباطات، تبدیل سیگنال الکتریکی به سیگنال اپتیکی، تبدیل آنالوگ به دیجیتال، رادارهای آرایه فازی دارند.
  Laser Direct Writing بررسی وساخت مدولاتور الکترواپتیکی پلیمری با استفاده از روش

باریکه نور لیزر توسط یک سری قطعات اپتیکی به سطح نمونه پلیمری آلایده با رنگینه هدایت می شود. با کنترل XYZ transition stage توسط کامپیوتر می توان الگوهای مختلفی بر روی موجبر ایجاد کرد. نور لیزری که به سطح موجبر می رسد باعث رنگبری آن قسمت از سطح  تحت تابش و در نهایت تغییر ضریب شکست آن ناحیه می شود. با تقویت قسمت اپتیکی می توان کانالهایی تا عرض یک میکرون را ایجاد نمود.
مدولاسيون با کنترل اپتيکي در موجبرهاي پليمري آلاييده با رنگينه آزو توسط اثر الکترواپتيک

تحقيقات در اين زمينه براي توليد مدولاتورها و سوئيچها و کنترلرهای تمام اپتيکي، پردازش اپتيکي وشناخت مواد و کاربردهاي اپتوالکترونيک بکار مي رود.
بررسی مولکولی مکانيزم اثر الکترواپتيک کر براي بهينه‌سازي مدولاسيون در موجبر پليمري آلاييده با رنگينه آلي

تحقيقات در زمينه مواد آلي بطور عمده با صنعت مخابرات در راستاي ساخت مدولاتورها و سوئيچهاي نوري پرسرعت آغاز شد. هدف نهايي از انجام اين پروژه نيز بهينه‌سازي مدولاسيون در مواد آلي است. بطور کلي، کارآيي مواد آلي قابل مقايسه و در برخي موارد حتي بهتر از همتاي غير آلي آن هاست.


قابلیت ها و پروژه های قابل انجام

 - مدولاتورهای با سرعت بالا

 - سوئیچ های با سرعت بالا

-  WDM و DWDM

-  Power Splitter

-  Polarization Splitter

-  Optical Interconnects

-  رینگ رزونانورها 

 
 
pr.office@mail.sbu.ac.ir :روابط عمومي   info@sbu.ac.ir :وب سايت   نقشه‌ي سايت
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه شهید بهشتی می باشد.
 
جامعه دانشگاهی